Lemon Solutions logo
Ręka biznesmena sięgająca po drewniane domino.

Branża gastronomiczna w dobie pandemii. Jak przetrwać kryzys w restauracji?

Branża gastronomiczna w dobie pandemii. Jak przetrwać kryzys w restauracji?

Branża gastronomiczna mocno odczuła pierwszą falę pandemii. Wszyscy mieliśmy nadzieję, że wystarczy przetrwać kilka trudnych miesięcy po to, by działanie lokali wróciło do normy. Druga fala pandemii wywołała dalece gorsze skutki. Restauracje i bary są zamknięte już od kilku tygodniu. Wiele z nich ogłosiło upadłość, a mnóstwo przedsiębiorców jest na skraju wypłacalności. Są jednak też lokale, którym udaje się przetrwać w trudnym czasie. Co zrobić, by możliwe zmniejszyć efekty kryzysu? Przede wszystkim zmień myślenie.

Ograniczenia wprowadzone przez rząd w dobie pandemii pozwalają serwować jedynie dania na wynos i na dowóz. To zupełnie nowa sytuacja, która dla wielu restauratorów stała się prawdziwym wyzwaniem. Do tego, by utrzymać się na rynku nie wystarczy odbierać telefonów i wydawać posiłków przez drzwi. Przede wszystkim trzeba zrozumieć, że prowadzenie lokalu działającego na dowóz i wynos rządzi się innymi prawami niż klasyczna restauracja. Dlatego warto być elastycznym i wprowadzić zmiany w menu oraz otworzyć się na oczekiwania klientów.

  1. Zadbaj o bezpieczeństwo

Facebook i Instagram to podstawowe narzędzia komunikacji z gośćmi w dobie pandemii. Doceniaj te kanały komunikacji. Wraz ze zmieniającymi się obostrzeniami, informuj gości o tym, jak działa Twój lokal. Zadbaj o to, by informacje były jasne i czytelne. Pamiętaj też o tym, że Twoim potencjalnym klientom zależy na bezpieczeństwie. Napisz o tym, jakie zmiany w restauracji wprowadziliście w związku z pandemią. Pomyśl o dowozach bezkontaktowych.

  1. Promuj się efektywnie – angażuj gości w życie restauracji

Samo udostepnienie dowozów to za mało, by tłumnie przyciągnąć gości. Dobrze, aby byli oni przywiązani do Twojej marki. Jak to zrobić? Prowadź konto na Facebooku z rozmysłem. Zadbaj o to, by zdjęcia i filmy pokazywały ludzki aspekt działania lokalu – kucharzy, kelnerów, osoby odpowiedzialne za dowóz. Dobrym sposobem na zrobienie szumu wokół Twojej działalności będzie też organizowanie konkursów oraz wprowadzenie programów lojalnościowych, które będą nagradzały osoby dokonujące częstych zamówień.

  1. Wprowadź ofertę lunchową z pomysłem

W czasie pandemii wiele osób pracuje w domach. Tym samym nie mają czasu na gotowanie. Odpowiedz ich potrzebom i wprowadź ofertę lunchową. Pamiętaj, aby codziennie informować o menu na Facebooku. Co więcej, możesz pójść jeszcze dalej i przygotować specjalną ofertę dla najmłodszych. Rodzicom zależy na tym, by ich dzieci odżywiały się zdrowo. Dobrym pomysłem na utrzymanie stałej wysokiej liczby zamówień, będzie wprowadzenie lunchowej oferty abonamentowej.

  1. Zatroszcz się o dowozy

Dowozy to podstawa. Bez względu na to, w jak dużym mieście działa Twoja restauracja, musisz dostarczać jedzenie klientom. Jesienią i zimą, gdy na dworze jest paskudnie, niewiele osób odważy się na to, by podjechać po zamówienie. Ważne, aby dowozy były realizowane możliwe najsprawniej. Możesz zrealizować je na własną rękę lub skorzystać z usług firm zewnętrznych. Sprzedaż dowozów popularnym dostawcom, mającym znane portale internetowe, to dobry pomysł na promocję. Pamiętaj też o tym, by stale informować w mediach społecznościowych o opcji dowozów. Do każdego zamówienia dołącz też coś, dzięki czemu podziękujesz za zamówienie (odręczny napis, torbę z motywacyjnym napisem) – niech goście poczują się odpowiedzialni za #gastro.

  1. Zmień menu

Menu restauracji działającej na dowóz musi być krótkie i przystępne. Twoi klienci chcą szybko złożyć zamówienie. Najlepiej, by mieściło się na jednym zdjęciu. Pamiętaj o tym, że dania na wynos rządzą się nieco innymi prawami niż te podawane w restauracji – nie wszystkie będą równie smaczne zjadane tuż po podaniu i pół godziny później. Jeśli nie masz naprawdę dużego ruchu, postaw na potrawy, które możesz łatwo przygotować na świeżo. Dobrym pomysłem będzie również poszerzenie oferty o produkty delikatesowe, które mogą domówić klienci: kiszonki, przetwory, mrożonki czy oliwy smakowe.

Samodzielnie opracowana strategia marketingowa to totalne minimum. Jeśli chcesz, by Twój plan by naprawdę skuteczny, skonsultuj go z profesjonalistami. W Lemonsolutions od lat promujemy restauracje i kawiarnie tak, by wzmacniać ich pozycję na rynku. Z przyjemnością także przygotujemy dla Ciebie plan rozwoju marketingowego od podstaw. Wskażemy, jakie działania będą skuteczne i sprawimy, że unikniesz przepalania budżetu.

To jak
działamy razem?

Podziel się

Kategorie

Tagi

Obserwuj mnie